PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Pompa ciepła w Radomiu - czy się opłaca?

Pompy ciepła są elementem instalacji grzewczej wielu domów jednorodzinnych. W budynkach użyteczności publicznej, takich jak szpitale, pływalnie i wiele innych również korzysta się z pracy pompy ciepła do ogrzewania pomieszczeń. Czy zatem pompa ciepła rzeczywiście się opłaca? Gdzie w Radomiu można kupić dobrej jakości pompę ciepła?

Pompa ciepła - oznaka nowoczesności

Czym właściwie są pompy ciepła? To nowoczesne urządzenia służące do ogrzewania budynku zimą, choć nie tylko, gdyż podczas ciepłych miesięcy działać mogą na zasadzie chłodzenia pasywnego. Najlepsze pompy ciepła, których ofercie można się przyjrzeć na stronie https://nowatermia.pl/pompy-ciepla-radom/, wyposażone są nawet w zasobnik c.w.u. i korzystają z unikalnej technologii HGW, która gwarantuje szybką produkcję ciepłej wody użytkowej w dużych ilościach i po stosunkowo niskich kosztach. Jeśli chodzi o ogrzewanie, bo to jest ich główna funkcja, ogromną zaletą jest fakt, że nie korzystają z tradycyjnych paliw kopalnych, tak jak dzieje się to w przypadku kotłów gazowych czy węglowych. Odpowiedzialne za dostarczenie energii grzewczej w przypadku pomp ciepła są bowiem OZE - odnawialne źródła energii. Większość z nas słysząc o OZE, pomyśli pewnie w pierwszej kolejności o wietrze czy promieniach słonecznych. Rzeczywiście, wiatr i słońce to jedno z najbardziej znanych odnawialnych źródeł energii, umożliwiając produkcję energii elektrycznej. Pompy ciepła jednak energię do ogrzewania czerpią - w zależności od typu konkretnej pompy ciepła - z powietrza, wody lub gruntu. Same zaś napędzane są wspomnianą energią elektryczną, którą bezkosztowo zapewniać mogą np. panele fotowoltaiczne.

  • Pompy ciepła typu powietrze-woda pobierają energię z otaczającego budynek powietrza. Pobór powietrza możliwy jest dzięki jednostce zewnętrznej z wentylatorem. Wewnątrz systemu pompy ciepła następuje tak jak w każdego rodzaju pompie ciepła, szereg przemian termodynamicznych. Dzięki temu energia zamieniana jest na ciepło trafiające finalnie do instalacji grzewczej. Ten rodzaj pomp ciepła montuje się bezpośrednio na zewnętrznej elewacji budynku lub na specjalnie przygotowanym, estetycznym podeście. Powietrzne pompy ciepła uchodzą za te, których montaż jest najłatwiejszy i zajmuje najmniej czasu.
  • Pompy ciepła typu woda-woda opierają swoje działanie na założeniu, że temperatura wód głębinowych jest dodatnia, dlatego do poboru energii wykorzystuje się tutaj stawy lub studnie. System pompy ciepła tłoczy wodę przez wymiennik ciepła i doprowadza do urządzenia zrzutowego. Tam pozyskuje się z wody energię cieplną i zamienia na energię grzewczą. Jeśli na posesji znajdują się studnie głębinowe lub staw albo inny głęboki zbiornik wodny, warto rozważyć właśnie wodną pompę ciepła.
  • Pompy ciepła typu grunt-woda pobierają energię spod gruntu, gdzie, podobnie jak w przypadku wód, na określonej głębokości temperatura jest stała i dodatnia. Pobór energii umożliwiają poprowadzone głęboko kolektory wypełnione płynem o niskiej temperaturze krzepliwości. Pompy ciepła w Radomiu, które pobierają energię z gruntu, chwalone są za stabilność działania, pełną niezależność od warunków atmosferycznych i bezawaryjność sięgającą ponad dwie dekady.

Ogrzewanie za pomocą pompy ciepła może być w pełni darmowe - szczególnie kiedy pobór bezkosztowych, znajdujących się na wyciągnięcie ręki OZE przez pompę ciepła, idzie w parze z korzystaniem z odnawialnych źródeł energii przez panele fotowoltaiczne, które napędzają do pracy samą pompę ciepła.

Dodatkowe funkcje pompy ciepła

Oprócz ogrzewania budynku pompy ciepła sprawdzą się również jako metoda chłodzenia wnętrz latem. Instalacja będzie w przypadku chłodzenia pasywnego działała podobnie do zasady działania lodówki. Chłodzenie pasywne nie daje takiego silnego odczucia chłodu jak klimatyzacja, jest delikatniejsze, niemniej z pewnością odczuwalne. Jeśli jednak zależy nam bardziej na dobrej wentylacji zimą, pompa ciepła będzie bezradna, gdyż nie wentyluje pomieszczeń - w takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Sprawdzone rekuperatory zamówić można na stronie https://www.instalcentrum.com.pl/. To z kolei, co może nam zapewnić pompa ciepła, to produkcja ciepłej wody użytkowej po bardzo niskich kosztach i w sporej ilości. Warto w tym celu wybierać pompy ciepła wyposażone w zasobnik c.w.u. i HGW - unikalną technologię opatentowaną przez markę Thermia. Dzięki HGW otrzymywać można nawet 545 litrów c.w.u. o temperaturze 40 stopni Celsjusza w jednym cyklu!

Mieszkańcy nie tylko Radomia, ale i innych miast coraz bardziej przekonują się do nowoczesnych pomp ciepła. Są one konkurencyjne w stosunku do tradycyjnych rozwiązań grzewczych i stanowią nową jakość w ogrzewaniu, chłodzeniu pasywnym oraz produkcji ciepłej wody użytkowej.

Artykuł sponsorowany, 08 marzec 2022
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu