Pompa głębinowa to najchętniej wybierane urządzenie do pobierania wody z prywatnego ujęcia – zwłaszcza studni wierconej. Modele głębinowe charakteryzują się zwartą budową, znakomitą wydajnością i wysoką kulturą pracy. Wybór pompy warunkują jej parametry robocze, natomiast na dobry początek zawsze należy zwrócić uwagę na dostępne zasilanie w miejscu montażu urządzenia. Pompy głębinowe dzielimy bowiem na modele jednofazowe i trójfazowe, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.
Rada eksperta: „Wybierając pompę głębinową do studni wierconej należy obowiązkowo przeanalizować parametry źródła, a także określić zapotrzebowanie na wodę – niezależnie od tego, czy ma ona zaopatrywać budynek mieszkalny, instalację przemysłową czy może system podlewania ogrodu. Nieprawidłowy dobór pompy będzie skutkować jej przedwczesnym zużyciem lub nieakceptowalnym wzrostem kosztów eksploatacji źródła.” Źródło: https://sklep-hydros.pl/156-pompy-glebinowe-do-studni-wierconych
Sprawdź swoją instalację
Zanim kupisz pompę głębinową do domu, firmy czy gospodarstwa rolnego, to zwróć uwagę na to, czy dysponujesz instalacją jedno- czy może trójfazową. Jak sama nazwa wskazuje, pompa z silnikiem trójfazowym wymaga zasilania z gniazda 400V (tzw. siły).
Z tego powodu większą popularnością cieszą się pompy jednofazowe, które występują w mocach do 2,2 kW i są optymalnym rozwiązaniem do instalacji domowych, nawadniania ogrodu czy niewielkiego gospodarstwa. Można je zasilić ze zwykłego gniazdka 230V.
Czy zasilanie ma wpływ na moc pompy?
Niekoniecznie. Współczesna technologia produkcji silników elektrycznych sprawia, że zarówno pompy jednofazowe, jak i trójfazowe mogą mieć podobną lub wręcz identyczną moc nominalną. W gamie pomp głębinowych znajdziemy modele 230V i 400V, które oferują dokładnie takie same parametry robocze, włącznie z wydajnością i wysokością podnoszenia słupa wody.
Uwaga: „Jeśli Twoja pompa głębinowa ciągle się psuje, to być może czas najwyższy spojrzeć prawdzie w oczy i uzmysłowić sobie, że urządzenie za 200-300 złotych nieznanego producenta nie może prezentować podobnej jakości wykonania, co pompa za wielokrotność tej ceny? Najtańsze pompy głębinowe niestety nie grzeszą trwałością i mogą stać się źródłem wiecznej irytacji właścicieli.” Źródło: https://energia360.pl/studnie,ac155/dlaczego-pompa-glebinowa-sie-psuje-najczestsze-przyczyny-awarii,2900
Pompy głębinowe jednofazowe – charakterystyka
Pompy jednofazowe to rekomendowany wybór do mniej wymagających zastosowań. Są łatwe w montażu i dostępne w szerokim wachlarzu parametrów roboczych. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, pompę jednofazową zasila się z gniazdka 230V, dzięki czemu z powodzeniem można podłączyć takie urządzenie nawet do starszej instalacji elektrycznej czy instalacji z ograniczoną mocą przyłącza.
Bardzo ważną zaletą pomp jednofazowych jest to, że silniki 230V są mniej wrażliwe na anomalie w instalacji elektrycznej, takie jak zanik fazy czy asymetria zasilania.
Pamiętajmy natomiast, że pompy jednofazowe występują tylko do mocy nominalnej 2,2 kW, stąd raczej nie stosuje się ich w instalacjach profesjonalnych, na przykład do zaopatrywania w wodę budynków wielorodzinnych, linii przemysłowych czy basenów, a także do pobierania wody z bardzo głębokich ujęć.
Pompy głębinowe trójfazowe – co warto o nich wiedzieć?
Pompy trójfazowe mogą być używane zarówno w instalacjach domowych, jak i profesjonalnych. Silniki trójfazowe wyróżniają się większą trwałością i odpornością na znaczne obciążenia, zwłaszcza podczas rozruchu, stąd modele 3F świetnie radzą sobie w warunkach intensywnej eksploatacji.
Porada eksperta:
Silniki trójfazowe są również mniej wysilone, a to zwiastuje ich dłuższą żywotność.
Z drugiej strony należy mieć na uwadze, że silniki trójfazowe są bardziej podatne na awarie i wszelkie anomalie w instalacji elektrycznej, jak zanik fazy czy asymetria zasilania. Stąd zaleca się, aby zastosować zabezpieczenie elektryczne, które chroni pompę przed skutkami awarii.
Polecamy publikację:
Pompy głębinowe pierwsze ogniwo łańcucha systemów zaopatrzenia w wodę, https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-BWM4-0009-0047
Podsumowanie
Pompy jednofazowe i trójfazowe, choć w wielu przypadkach mają dokładnie takie same parametry robocze, są przeznaczone do innych zastosowań. Do zaopatrywania w wodę domu jednorodzinnego czy ogrodu w zupełności wystarczy prawidłowo dobrany model 230V.
Z kolei do instalacji profesjonalnych, w których pompa będzie intensywnie użytkowana i narażona na wiele rozruchów oraz długotrwałe cykle pracy, zawsze lepszym wyborem będzie urządzenie z silnikiem 400V.