PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Pożyczki płynnościowe z UE – na czym polegają?

Pożyczki preferencyjne z Unii Europejskiej, a więc pożyczki dla firm udzielane na korzystniejszych niż w bankach komercyjnych zasadach (i z funduszy unijnych), cieszą się w Polsce dużą popularnością. Warto jednak pamiętać, że „pożyczki preferencyjne” to termin stosunkowo ogólny termin, a jeśli już zdecydujemy się na takie zobowiązanie, będziemy musieli jeszcze wybrać jego dokładny typ.

Do wyboru jest kilka opcji i nie można powiedzieć, aby jedna była jednoznacznie lepsza od innych. Wszystko zależy od okoliczności. Niekiedy lepsza będzie pożyczka płynnościowa, a w innych przypadkach inwestycyjna czy obrotowa. Poniżej chcielibyśmy omówić przede wszystkim tę pierwszą, a więc pożyczkę płynnościową. Na czym dokładnie polega i w jakich sytuacjach może okazać się przydatna?

Na czym polegają pożyczki płynnościowe?

Pożyczki płynnościowe są zobowiązaniami udzielanymi zazwyczaj na kilka lat, które, jak można podejrzewać już z uwagi na samą ich nazwę, mają związek z płynnością finansową firmy. Mówiąc dokładniej, służą jej utrzymaniu lub przywróceniu w trudnej sytuacji. Pożyczki płynnościowe z Unii Europejskiej w ostatnim czasie służą przede wszystkim do stabilizowaniu sytuacji finansowej przedsiębiorstw wyjątkowo mocno dotkniętych pandemią.

W wielu branżach, takich jak turystyka czy gastronomia, spowodowała ona obniżenie popytu, a także wiązała się z ograniczeniami w możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w dotychczasowy sposób. Nie ma w tym winy przedsiębiorców. Problemy powstały z powodów od nich niezależnych, w związku z czym Unia Europejska przeznacza środków na to, aby im pomóc. Formą pomocy są właśnie pożyczki płynnościowe, które charakteryzują się atrakcyjnymi warunkami finansowymi.

Pożyczki płynnościowe z UE są po prostu tańsze niż analogiczne produkty finansowe, oferowane bezpośrednio przez banki komercyjne. Wynika to w dużej mierze ze znacznie niższego oprocentowania. Co więcej, pozwalają one na uzyskanie stosunkowo dużych kwot – nawet kilkuset tysięcy złotych (bądź kilku milionów złotych w przypadku przedsiębiorstw z wysokimi obrotami). Możliwości są więc bardzo duże. Szczególnie biorąc pod uwagę, jak szeroki jest katalog wydatków, na pokrycie których można wykorzystać uzyskane z pożyczki płynnościowe środki.

Obejmuje on wszelkie wydatki związane z bieżącymi potrzebami firmy. Mowa tutaj więc między innymi o opłaceniu wynagrodzeń, podatków i składek, zatowarowaniu sklepu czy uregulowaniu płatności wobec kontrahentów.

Kiedy opłaca się zaciągnąć pożyczkę płynnościową?

Pożyczki płynnościowe, na temat których można dowiedzieć się jeszcze więcej tutaj: https://crbip.pl/pozyczki-plynnosciowe/, przydadzą się, jeśli firma potrzebuje dodatkowych funduszy w związku z pandemią, a nie chce przepłacać, biorąc zwykłą pożyczkę lub kredyt w banku komercyjnym.

Co bardzo istotne, w przypadku pożyczek płynnościowych akceptowane są opóźnienia w spłacie dotychczasowych zobowiązań. Warunkiem jest jednak, aby powstały po wybuchu pandemii i były nią spowodowane. To dobra wiadomość dla wielu przedsiębiorców, bowiem w przypadku wielu innych produktów finansowych opóźnienia w BIK-u czy innych rejestrach znacznie utrudniają otrzymanie pozytywnej decyzji.

Artykuł sponsorowany, 25 luty 2022
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu