PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

PP i PE tworzywa sztuczne bezpieczne dla skóry

Stwierdzenie, że w obecnych czasach z każdej strony jesteśmy otoczeni przez plastik, nie będzie przesadzone. Przedmioty codziennego użytku, ozdoby, niektóre meble, zabawki, opakowania i wiele więcej, to wszystko w głównej mierze składa się właśnie z plastiku. I chociaż na co dzień raczej nie zaprzątamy sobie głowy myśleniem na ten temat, dlaczego tak jest i do czego to prowadzi, to coraz więcej osób ma świadomość szkodliwości tego materiału.

Chodzi tu nie tylko o skalę globalną i coraz większym zanieczyszczeniu planety, o którym słyszymy i czytamy w mediach. Mowa tutaj również o wpływie plastiku na nasz organizm. Bo to, że nie pozostaje on obojętny na nasze zdrowie,  czy stan naszej skóry, już od dłuższego czasu nie jest raczej dla nikogo tajemnicą. Oczywiście, sporą część opakowań plastikowych możemy zastąpić papierem lub szkłem. Jednak nie w każdym przypadku.

Dlatego warto wiedzieć o oznaczeniach, które znajdziemy na każdym produkcie. Pozwoli nam to na dokonanie odpowiedniego wyboru. Ponieważ plastik plastikowi nierówny i spośród różnych rodzajów tego tworzywa, możemy świadomie wybierać te nieszkodliwe dla naszego zdrowia i bezpieczne dla naszej skóry.

Gdzie szukać tych oznaczeń?

Producent opakowań plastikowych tworzący opakowania do chemii gospodarczej czy opakowania kosmetyczne zamieszcza je zwykle na spodzie produktu. Może się zdarzyć, że nie będzie dobrze widoczne. Często zostaje wytłoczone w masie lub niewyraźnie odbite. Warto w takim przypadku spojrzeć pod światło i poszukać charakterystycznego trójkącika z cyfrą w środku lub skrótem literowym. Jakie oznaczenie da nam pewność, że dany plastik jest bezpieczny dla nas i podlega recyklingowi? Są to opakowania oznaczone symbolem PP i PE.

PP oznaczany jako 05

PP oznaczany często jako O5 to jeden z dwóch bezpiecznych plastików. Najczęściej wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym. Wytwarza się z niego opakowania na żywność, ale również korki butelek. Widzimy więc, że możemy mieć z nim do czynienia w czasie codziennych zakupów. Warto zatem zerknąć na oznaczenie i wybrać produkt w bezpiecznym opakowaniu. Jeśli zorientujemy się, że w naszym koszyku znajdują się produkty w plastikowych opakowaniach z innym oznaczeniem, warto poszukać ich zamienników. Nie są to żadne fanaberie, ale dbanie o zdrowie nasze i naszych bliskich.

 

Oprócz przemysłu spożywczego z plastikiem oznaczonym jako 05 możemy się spotkać w budownictwie. Jest on bardzo często wykorzystywany w produkcji rur oraz przewodów elektrycznych. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, również zwróć uwagę na oznaczenie na opakowaniu, czy znajduje się na nim charakterystyczne 05. W przeciwnym wypadku warto poszukać zamiennika. Pamiętaj, że opakowanie nie pozostaje bez wpływu na jego zawartość, a co za tym idzie, wpływa również na twoje zdrowie.

DPE oznaczony jako 02

Oznaczony charakterystycznym symbolem 02 plastik, jest równie bezpieczny, jak wspomniany powyżej materiał o oznaczeniu 05. Możemy go również spotkać w sklepie spożywczym. Głównie na dziale z nabiałem, ponieważ często wykorzystuje się go do produkcji opakowań na produkty mleczne takie jak kefir czy jogurty. Możecie się z nim również spotkać na dziale z chemią domową. Jednak najczęściej wykorzystywany jest do produkcji zabawek.

W tym miejscu warto podkreślić, że jest on w 100% bezpieczny dla zdrowia i skóry dzieci, które z zabawkami mają bardzo bliski kontakt. DPE jest droższym i cenniejszym tworzywem niż PET, z którego często również wykonywane są zabawki. W związku, z czym istnieje większe prawdopodobieństwo, że wykonane z niego opakowania zostaną poddane recyklingowi.

Artykuł sponsorowany, 12 kwiecień 2022
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu