PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Prawdziwa perła renesansu – co należy zobaczyć w Tarnowie?

Małopolsce trudno jest odmówić nie tylko wyjątkowości, ale także szczególnie dużej różnorodności. Zdecydowanie jest to ten region Polski, do którego należy wybrać się więcej niż raz, ponieważ kryje w sobie wiele tajemnic i niespodziewanych zakątków. Jednym z miast, które nie jest pierwszym celem większości podróży, jest Tarnów.

Nazywa się go również „perłą renesansu” ze względu na zabudowania miejskie właśnie z tego okresu oraz „polskim biegunem ciepła”, co wynika z najwyższej średniej temperatury w Polsce w trakcie całego roku. Wszystkie te określenia oddają jedynie w części charakter miasta, które jest drugim co do wielkości w całej Małopolsce, a wyprzedza je jedynie Kraków. Warto dowiedzieć się, jakie atrakcje Tarnów mieści i co należy zobaczyć, będąc na miejscu.

Szlakiem renesansu

Wiemy już, że nazwa „perła renesansu”, którą niezwykle często określany jest Tarnów, nie wzięła się znikąd. Miejsce zawdzięcza ją swojej architekturze, a przede wszystkim tej znajdującej się w obrębie Starego Miasta. Chociaż jego zabudowania pochodzą właśnie ze wspomnianego okresu, to sam układ zachował się jeszcze z wieku XIV, kiedy to założono miasto. Nie można więc zaprzeczyć, że koniecznym punktem zwiedzania powinien być spacer pomiędzy urokliwymi kamieniczkami. Należy bezsprzecznie uznać je za atrakcje Tarnowa, które przyciągają najwięcej uwagi. Spośród kolorowych budynków odznaczają się przede wszystkim dwa, najstarszy ze wszystkich Dom Mikołajowski, a także Dom Florencki. Przechadzając się po Rynku, nie sposób pominąć Ratusza, który znajduje się na samym jego środku. W szczególności wyróżnia się wysoka na 30 metrów wieża, a także czternaście maszkaronów, które spoglądają z dachu. Będąc tam, dobrze jest zajrzeć do środka, gdzie mieści się Galeria Sztuki Dawnej oraz najstarszy w całym kraju ręcznie nakręcany zegar.

Pośród miejsc kultu

Będąc w Tarnowie, każdy bystrzak zauważy wyjątkową zabudowę sakralną, w której skład wchodzą przede wszystkim kościoły katolickie. To właśnie jeden z nich, Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, znajdujący się w obrębie Starego Miasta, robi największe wrażenie. Z zewnątrz już z daleka można dostrzec wysoką na ponad 70 metrów wieżę, jednak to nie ona stanowi najważniejszy element. Ten kryje się w środku i jest punktem niejednej wycieczki. O czym mowa? O drewnianej piecie, której powstanie datuje się na XVII wiek. Należy także zwrócić uwagę na liczne, a zarazem niezwykle cenne pomniki nagrobne. W trakcie zwiedzania nie sposób pominąć dwa kościółki, które są punktami Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Pierwszy z nich, Kościół św. Trójcy na Terlikówce, reprezentuje drewnianą architekturę gotycką. Drugi jest pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej, ale funkcjonuje również pod nazwą „na Burku”, co najprawdopodobniej wiąże się z brukową drogą, przy której się znajduje.

Żydowskim śladem

Zajmując się tematem atrakcji Tarnowa, należy pamiętać o tych związanych z ludnością żydowską. W końcu jej historia nierozerwalnie wiąże się z historią miasta i stanowi jej istotną część. Warto zaznaczyć, że osoby tego pochodzenia przed wybuchem wojny stanowiły aż 45% wszystkich mieszkańców. Niestety działania z czasów II wojny światowej również tutaj miały swój tragiczny skutek. Na terenie Tarnowa do dzisiaj są miejsca, które upamiętniają mieszkających tam niegdyś Żydów. Najbardziej rozpoznawalnym spośród nich jest bima, jedyna pozostałość po Starej Synagodze. Ma to również niezaprzeczalny wymiar symboliczny, ponieważ to właśnie bima jest najważniejszym, centralnym elementem synagog. Kolejnym śladem przeszłości jest ulica Goldhammera, będąca niegdyś reprezentatywną częścią Nowej Dzielnicy Żydowskiej. Wzdłuż niej mieszczą się urokliwe kamieniczki oraz stary cmentarz, a na nim kilka tysięcy macew.

Artykuł sponsorowany, 28 luty 2021
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu