PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Prezenty pod choinkę kupujemy online

84 proc. Polaków kupuje prezenty dla bliskich. 20 proc. naszych rodaków wydaje na nie łącznie od 401 do 500 zł. Serwis Gumtree.pl wskazuje na podstawie przeprowadzonych badań, że wiele osób zamawia dziś upominki pod choinkę przez internet – w ten sposób łatwo i szybko można wybrać prezent z bogatego asortymentu oferowanego przez sklepy internetowe, zarówno polskie, jak i zagraniczne.

1,5 tys. zł – tyle wydamy na Święta Bożego Narodzenia 2019

Boże Narodzenie jest szczególnie celebrowane przez Polaków. Lubimy urządzać huczne święta i tradycyjną wigilię z 12 potrawami na stole. Nic więc dziwnego, że przy drożejącej żywności coraz więcej wydajemy na organizację świąt. Jak pokazują badania Deloitte Polska rodzina na tegoroczne Boże Narodzenie wyda ponad 1,5 tys. zł, z czego tylko 30 proc. na prezenty.

Koszt świąt przeciętnej polskiej rodziny wyniesie 1521 zł, z czego aż 489 zł, dokładnie 32 proc. kwoty trafi do kieszeni sprzedawców online. W sieci kupujemy głównie prezenty, a produkty spożywcze w sklepach stacjonarnych.

Z kolei serwis Gumtree.pl podaje, że Polacy chcą wydać na prezenty w tym roku:

  •       Od 401 do 500 zł – 20 proc. odpowiedzi,
  •       Od 1000 do 1999 zł – 13 proc. odpowiedzi.

Najwięcej wydajemy na prezenty dla żony czy męża albo na prezent dla partnera lub partnerki – 38 proc. respondentów deklaruje taki rozkład wydatków. Niewiele mniej, bo 37 proc. badanych wydaje najwięcej na prezenty dla najmłodszych. 11 proc. przeznacza największą kwotę na prezenty dla rodziców, 4 proc. dla rodzeństwa i przyjaciół, a 2 proc. dla dziadków.

Prezenty kupisz w internecie

Deloitte szacuje, że połowa rodziców szuka prezentów dla swoich pociech w sieci i tam też dokonuje transakcji. Łącznie około 50 proc. polskich respondentów deklaruje, że po prezenty uda się do sklepów online. W Polsce z roku na rok rośnie liczba obywateli, którzy wolą kupować w internecie, tym samym spada popularność świątecznej sprzedaży w sklepach tradycyjnych. Przekonujemy się co do tego, że w sieci łatwiej i szybciej kupimy pożądane prezenty – często w o wiele lepszej cenie. Do takich zakupów nie musimy nigdzie wychodzić i możemy je zrobić wtedy, gdy mamy chwilę wolnego czasu. Wystarczy komputer czy smartfon z dostępem do szybkiego internetu. Internet światłowodowy np. w UPC ułatwia swobodne surfowanie po stronach internetowych w poszukiwaniu wymarzonych prezentów dla bliskich.

Co trzeci klient, który objęty został badaniem Deloitte, obdarowuje swoich bliskich prezentami kupionymi w sklepach online, ale tych, które mają przynajmniej jeden oddział stacjonarny. Skłania do tego również możliwość odbioru zakupionego produktu w sklepie tradycyjnym.

Około 28 proc. Polaków kupi w tym roku podarunki pod choinkę w sklepach funkcjonujących wyłącznie w sieci, a tylko 15 proc. ankietowanych przez Deloitte przyznaje, że kupi także żywność za pośrednictwem internetu. Zdecydowana większość, bo aż 72 proc. respondentów kupuje żywność na święta w sklepach tradycyjnych.

Co kupujemy na prezent?

Najpopularniejszym prezentem w tym roku kupowanym w sklepach internetowych będą kosmetyki i perfumy oraz szeroko rozumiane produkty zdrowotne. Taką preferencję wskazało 62 proc. badanych przez Deloitte. Książek na prezent w aż 45 proc. przypadków będziemy szukać także w tradycyjnych punktach sprzedaży oraz internetowych z oddziałami stacjonarnymi – 38 proc. odpowiedzi.

Dlaczego coraz częściej kupujemy prezenty świąteczne i żywność oraz wszelkiego rodzaju dekoracje świąteczne w trybie online? Przekonują nas do tego:

  •       dostawa do domu – 62 proc. wskazań,
  •       szeroki asortyment – 58 proc. wskazań,
  •       brak poczucia straty czasu – 58 proc. odpowiedzi,
  •       możliwość łatwego porównania ceny – 57 proc. odpowiedzi.

Za największe zalety zakupów tradycyjnych z kolei uważamy możliwość natychmiastowego odebrania kupionego produktu, politykę wymiany i zwrotów, ochronę danych osobowych i opcję fachowej porady, jaką można od razu uzyskać od sprzedawcy.

Artykuł partnera, 15 styczeń 2020
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu