PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Remont domu - jak zaoszczędzić na kosztach robocizny?

Remont domu to zawsze spore obciążenie finansowe. W zależności od zakresu prac, trzeba liczyć się z wydatkami od kilkuset złotych w przypadku drobiazgów, do nawet kilkudziesięciu tysięcy, jeśli przeprowadzamy większy remont. Część prac możemy wykonać samodzielnie, obniżając tym samym koszt całego przedsięwzięcia. Poniżej kilka przykładów na to, co możemy wyremontować sami, a tym samym poszukać oszczędności.

Malowanie i tapetowanie

To jedna z najprostszych czynności, na których można zaoszczędzić podczas remontu. Nie wymaga ona specjalnych kwalifikacji, dlatego stanowi idealny zakres prac, które z powodzeniem można wykonywać samemu.

Przy malowaniu kluczowe jest dobranie rodzaju farby do malowanej powierzchni i funkcji danego pomieszczenia. Przykładowo, jeśli malujemy sufit w kuchni, a więc poziomą powierzchnię na wysokościach, wybierzmy gęstą, nie spływającą z wałka farbę. Dodatkowo, warto, aby była ona wodoodporna oraz wytrzymała na wysokie temperatury - kuchnia to miejsce, gdzie gotujemy, a więc nierzadkie są obłoki gorącej pary wodnej. 

Tapetowanie rządzi się podobnymi prawami: w pokojach, takich jak salon czy sypialnia, sprawdzi się każdy rodzaj tapety. W pomieszczeniach, gdzie często mamy wilgoć, np. w łazience, połóżmy tapetę winylową - zmywalną. 

Zakładając, że koszt wymalowania oscyluje w granicach 8-15 zł / m² powierzchni, w przypadku średniej wielkości salonu oszczędzamy od 400 do 900 zł. Mnożąc ten wynik przez ilość pomieszczeń w domu, można uzbierać całkiem pokaźną kwotę. Tapetowanie jest zwykle o połowę droższe. 

A nie zapominajmy, że to tylko część pracy, za którą musimy zapłacić, osobno fachowiec będzie naliczał samo przygotowanie do pracy, a więc ewentualne zdarcie poprzedniej tapety, oklejenie taśmą, etc. - wszystkie te czynności możemy wykonać sami.

Montaż drobnej armatury łazienkowej

Bywa, że podczas remontu mamy okazję zmienić stare baterie przy zlewie na nowe, wymienić kolanko pod umywalką czy podłączyć pralkę. Nie trzeba zatrudniać do nich fachowca, o ile wnikliwie przeanalizujemy co musimy zrobić - być może przy okazji nauczymy się nowej, przydatnej umiejętności. Nieco więcej pracy i wiedzy wymaga wymiana sedesu, brodzika czy wanny, ale jeśli zaczniemy od drobnych napraw, te większe będą ciekawym wyzwaniem. Pamiętajmy, że przy każdej pracy niosącej ze sobą ryzyko niekontrolowanego wycieku wody, warto najpierw zakręcić główny zawór. Jeśli mamy elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej, którą chcemy wyrzucić, kawałki betonu, zużytą armaturę czy płytki, przygotujmy odpowiednie kontenery na śmieci, najlepiej takie, które w które zaopatruje firma oferująca wywóz śmieci Poznań. Nie musimy wówczas organizować wywózki na własną rękę (odpady te nie mogą trafiać do kubłów komunalnych).

Ile zaoszczędzimy? Wymiana syfonu czy wymiana głowicy w cieknącym kranie to koszt około 50 zł. Zainstalowanie baterii w zlewie to już średnio 150 zł. Jeśli samodzielnie będziemy próbować przetkać WC, możemy zaoszczędzić nawet 250 zł. Wielu specjalistów nalicza dodatkową opłatę za dojazd, która może wynieść aż 100 zł. 

Panele podłogowe - łatwy montaż

Marzymy o nowej podłodze? Współczesne panele możemy położyć bez zrywania dotychczasowej podłogi i bez użycia skomplikowanych narzędzi czy konieczności klejenia. Pozwala na to specyficzny system montażu na tzw. klik, czyli łączenie ze sobą krawędzi poszczególnych paneli niczym puzzle. Wystarczy połączyć pod właściwym kątem obie krawędzie na zasadzie zatrzasku. Szczegółowe instrukcje znaleźć można w paczkach montażowych. Na wynajęcie robotnika, który położy tego typu podłogę za nas, musimy być przygotowani na stawkę od 20 do nawet 50 zł za m² . Osobno dolicza się montaż listew przypodłogowych i progowych - około 25 zł za sztukę. 

Przy każdym remoncie znajdą się takie prace, które nie wymagają ingerencji fachowca, ponieważ możemy je wykonać samodzielnie. Wymagają jedynie odrobiny chęci z naszej strony i nieco zaangażowania. Wyjątkiem jest utylizacja wszelkich odpadów poremontowych, takich jak wywóz gruzu Poznań, który lepiej powierzyć firmie, gdyż składowanie i wywożenie tego typu śmieci na własną rękę, szczególnie na dzikie wysypiska, jest działaniem nielegalnym.

Artykuł partnera, 28 styczeń 2021
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu