PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Spierzchnięte i pękające usta to Twój problem? Sprawdź, jak sobie z nim poradzić

Suche, spierzchnięte i pękające usta to powszechny problem, który dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przypadłość ta może mieć wiele przyczyn, dlatego też by skutecznie walczyć z suchością i pękaniem ust warto znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje. Poniżej przedstawiamy możliwe przyczyny oraz sposoby na radzenie sobie z problemem.

Dlaczego usta są suche i pękają?

Problem z pękającymi i suchymi ustami często pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Przyczyną może być wpływ niskich temperatur na delikatną i pozbawioną ochrony skórę ust. Obszar warg nie jest chroniony przez naturalną barierę w postaci gruczołów łojowych. Z tego względu niezwykle ważne jest ich nawilżanie i natłuszczanie.

Gdy za oknem mrozy, warto zaopatrzyć się w natłuszczające balsamy do ust. Niewskazane jest wówczas stosowanie preparatów mocno nawilżających. Nawilżanie stosujemy np. Gdy przebywamy w pomieszczeniu o suchym powietrzu, a także w okresie letnim. Nie tylko niskie temperatury mogą negatywnie wpływać na stan naszych ust. Również słońce może być czynnikiem powodującym problem.

W słoneczne dni warto stosować balsam lub pomadkę z filtrem, który zabezpieczy ten obszar przed działaniem promieni słonecznych. Suchość i pęknięcia mogą być też spowodowane reakcją alergiczną na składnik kosmetyków, których używamy czy nawet odwodnieniem organizmu.

Dobre nawyki jako pierwszy krok do regeneracji ust

Aby odpowiednio zadbać wygląd i kondycję ust należy działać kompleksowo. Każdego dnia warto zwracać uwagę na dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości płynów tak, by nie doprowadzić do odwodnienia.

Oprócz tego należy nieustannie korzystać z balsamów i pomadek nawilżających oraz natłuszczających. Suchych skórek nigdy nie należy obrywać ani obgryzać, gdyż może to doprowadzić do powstania trudno gojących się i nieestetycznych ranek.

Raz lub dwa razy w tygodniu możemy spróbować złuszczania przy użyciu specjalnego peelingu. Jeżeli metody te nie dają rezultatów, a suchość i pękanie ust ciągle spędzają nam sen z oczu, warto sprawdzić, czy w składzie kosmetyków, których używamy, nie ma powodującego reakcję alergiczną składnika. W takim wypadku konieczna może się okazać wizyta u dermatologa.

Domowe sposoby na suche i popękane usta

Dobrym sposobem jest sięganie po najbardziej naturalne metody walki z problemem. Warto więc znać kilka skutecznych, domowych sposobów na popękane i suche usta. Zamiast perfumowanych balsamów i pomadek do ust skorzystać możemy z rzeczy, które niemal każdy z nas ma w kuchni. Pomocne może okazać się natłuszczanie ust oliwą z oliwek lub nakładanie na usta maseczki z miodu.

Zawarte w nich substancje głęboko nawilżają skórę, koją i pomagają odbudować uszkodzony naskórek. Jako regenerującą maseczkę możemy zastosować również tłustą śmietanę lub twarożek. Pomóc nam może także okład ze świeżych ogórków. W domowym zaciszu możemy również samodzielnie stworzyć naturalny i skuteczny peeling. Wystarczy odrobina oliwy lub miodu i dodany do tego cukier. Mieszankę taką wcieramy delikatnie w usta aż do uzyskania pożądanego efektu.

Artykuł sponsorowany, 26 marzec 2021
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu