PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Tłuszcze dla zdrowia

Jaka jest rola tłuszczów w diecie i jakie mogą być skutki ich niewystarczające podaży? Zadbaj o swoje zdrowie i naucz się komponować swoją dietę, tak aby była zdrowa i pełnowartościowa.

Rola tłuszczów w organizmie

Tłuszcze pełnią bardzo zróżnicowane funkcje w organizmie człowieka. Tłuszcz jest integralnym składnikiem wszystkich błon komórkowych, a także tkanki mózgowej i nerwowej. Około 60% mózgu składa się z tłuszczu. Mniejsze ilości tłuszczu w mózgu wpływają na jego funkcjonowanie, a niektóre tłuszcze są niezbędne do prawidłowego rozwoju wzrokowego i poznawczego u małych dzieci. Tłuszcz bierze udział w transporcie i przechowywaniu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E i K, a także w produkcji i prawidłowym funkcjonowaniu kluczowych hormonów regulujących ciśnienie krwi, krzepliwość krwi, funkcje odpornościowe i skurcz mięśni gładkich.

Skutki źle zbilansowanej diety

Zbyt mała ilość tłuszczu w diecie, zwłaszcza jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (JNKT), powoduje zmniejszenie dostępności witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, może obniżać poziom cholesterolu HDL (dobrego cholesterolu) i zaburza najważniejsze procesy organizmu. Diety ubogie w wielonienasycone kwasy tłuszczowe (WNKT) omega-3 mogą zwiększać negatywny wpływ wysokiego poziomu cholesterolu LDL (złego cholesterolu) na układ sercowo-naczyniowy, przyczyniać się do słabego krzepnięcia krwi i zmniejszać reakcje zapalne. Bez odpowiedniej ilości WNKT omega-3 i witaminy E może dojść do uszkodzenia błon komórkowych, zmiany DNA komórek i zakłócenia ich funkcjonowania.

Gęstość odżywcza tłuszczów

Tłuszcz zawarty w produktach spożywczych ma 9 kcal na 1 gram, a jego gęstość kaloryczna jest większa niż węglowodanów i białek (4 kcal/g). Dlatego też zarządzanie spożyciem tłuszczów w diecie może wymagać większej uwagi, aby nie przekroczyć indywidualnego zapotrzebowania na kalorie. Diety wysokotłuszczowe wiążą się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, nadciśnienia, cukrzycy i problemów ortopedycznych. Jednak znaczenie tłuszczu w diecie dla zdrowia, zwłaszcza nienasyconych kwasów tłuszczowych, jest obecnie powszechnie znane. Chodzi o równowagę, zastępowanie kwasów nasyconych i trans nienasyconymi kwasami tłuszczowymi oraz poszukiwanie pokarmów bogatych w inne ważne składniki odżywcze. Znane są diety wysokotłuszczowe, takie jak dieta ketogeniczna, które odpowiednio zbilansowane mogą przynieść korzyści. Jeśli jednak nie jesteś ekspertem, a chcesz przejść na tego typu dietę warto zdecydować się na catering dietetyczny https://afterfit-catering.pl/kutno/.

Ile tłuszczu jest nam potrzebne?

W 2021 roku zostały opublikowane najnowsze zalecenia dotyczące norm spożycia dla populacji Polski. Według nich, zdrowy dorosły człowiek powinien spożywać około 20-35% kalorii (44 do 78 g dla diety 2000 kalorii) z tłuszczu całkowitego. Badania pokazują, że więkoszść Polaków dostarcza zbyt duże ilość nasyconych kwasów tłuszczowych i tłuszczów trans, a za mało nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dlatego należy skupić się na zastąpieniu niezdrowych tłuszczów, nienasyconymi, a nie na zmniejszeniu całkowitego spożycia tłuszczu. Warto również zwrócić uwagę na odpowiedni stosunek kwasów omega-6 do omega-3. Niestety nie wystarczy spożywać jedyne WNKT. Odpowiedni stosunek tych kwasów powinien wynosić 4:1, jednak im jest on mniejszy, tym korzystniejsze jest to dla zdrowia.

Artykuł sponsorowany, 05 kwiecień 2022
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu