PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Torbiel w zatoce szczękowej — przyczyny, objawy i metody leczenia

Torbiel w zatoce szczękowej może powstać z wielu powodów. Jej objawy często są lekceważone. Z tego powodu warto znać najważniejsze informacje na temat tej dolegliwości, aby w porę udać się do lekarza. Spore znaczenie mają także działania profilaktyczne, dzięki którym zachowasz pełne zdrowie swojej jamy ustnej.

Torbiel w zatoce szczękowej — przyczyny

Torbiel w zatoce szczękowej może powstawać z różnych przyczyn, z których najczęściej wymienia się:

 • częste infekcje wirusowe i stany zapalne: powtarzające się stany zapalne błony śluzowej oraz nosa mogą prowadzić do przewlekłych infekcji, które z kolei sprzyjają powstawaniu torbieli. Nawracające zapalenia błony śluzowej nosa i zatok mogą powodować obrzęki, co natomiast może skutkować zamknięciem połączenia między zatokami a jamą nosową, ułatwiając tym samym przenikanie chorobotwórczym drobnoustrojom.
 • przewlekłe stany zapalne zatok szczękowych: bliskość wierzchołków korzeni zębów przedtrzonowych i trzonowych do zatok szczękowych może sprzyjać przenoszeniu infekcji 
 • nieprawidłowe leczenie endodontyczne (kanałowe): błędy w trakcie leczenia kanałowego mogą sprzyjać rozwojowi infekcji, która rozprzestrzeniając się, może doprowadzić do tworzenia się torbieli w zatoce szczękowej.
 • nieleczona próchnica: długotrwałe zaniedbania w leczeniu próchnicy mogą prowadzić do głębokich infekcji zęba, które następnie mogą rozprzestrzeniać się na okoliczne struktury, w tym zatoki szczękowe.

Zdecydowanie bardziej opłaca się zapobiegać torbieli w zatoce szczękowej niż ją leczyć. Wtedy nie musisz nawet zadawać sobie pytania, czy usuwanie zęba z torbielą boli. Zapobieganie powstawaniu torbieli w zatoce szczękowej wymaga przede wszystkim utrzymania dobrej higieny jamy ustnej, regularnych wizyt u dentysty i leczenia wszelkich infekcji zębów i zatok.

Diagnozowanie problemów na wczesnym etapie i ich odpowiednie leczenie może znacznie zmniejszyć ryzyko powstawania torbieli oraz innych poważnych komplikacji zdrowotnych. W wielu przypadkach problemy z zachowaniem higieny jamy ustnej wynikają z krzywego uzębienia. Warto znać zatem najważniejsze informacje o rodzajach aparatów ortodontycznych, które warto stosować: https://www.sunstargum.com/pl-pl/zdrowie-jamy-ustnej/jakie-sa-rodzaje-aparatow-ortodontycznych.html. Specjaliści GUM znają się na tej dziedzinie stomatologii jak nikt inny.

Jakie objawy ma torbiel w zatoce szczękowej?

Torbiel w zatoce szczękowej może nie dawać o sobie znać przez długi czas, a jej obecność staje się zauważalna dopiero przy wzroście jej wielkości lub w przypadku wystąpienia stanu zapalnego. Objawy torbieli w zatoce szczękowej mogą być zróżnicowane i początkowo nieznaczne, co często prowadzi do opóźnienia w diagnostyce i leczeniu. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące symptomy, które mogą wskazywać na obecność torbieli w tej okolicy:

 • niedrożność nosa: utrudnienie w oddychaniu przez nos może być jednym z pierwszych sygnałów.
 • bóle zębów: szczególnie w okolicy zatok szczękowych, mogą nasilać się wraz z rozwojem torbieli.
 • uczucie rozpierania: lokalizowane w obszarze, gdzie rozwija się zmiana, może być oznaką wzrostu torbieli.
 • problemy z węchem: zmniejszenie lub utrata zdolności węchowych.
 • wydzielina z nosa: może być przejrzysta, żółta lub zielona, w zależności od towarzyszącego stanu zapalnego.
 • bóle uszu: towarzyszyć im może szum uszny lub uczucie ciśnienia, co wynika z zaburzeń ciśnienia wewnątrzczaszkowego.
 • ogólne złe samopoczucie: może towarzyszyć wielu schorzeniom, w tym torbieli zatoki szczękowej.
 • chrapanie: powstające w wyniku utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe.

Warto podkreślić, że zawroty głowy, choć mogą występować przy wielu schorzeniach, nie są bezpośrednio powiązane z torbielą zatoki szczękowej. Symptomy te mogą również wskazywać na inne problemy zdrowotne, dlatego istotne jest, aby nie lekceważyć żadnego z powyższych objawów i skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia właściwej diagnozy oraz rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Torbiel w zatoce szczękowej sama w sobie nie zniknie, a jej leczenie może zapobiec dalszym komplikacjom zdrowotnym. Przeczytaj więcej o objawach tutaj: https://www.sunstargum.com/pl-pl/zdrowie-jamy-ustnej/torbiel-w-zatoce-szczekowej-torbiel-zawiazkowa-objawy-leczenie.html. Dowiedz się także, czy usuwanie zęba z torbielą boli. 

Czy usuwanie zęba z torbielą boli?

Usuwanie zęba z torbielą, podobnie jak każdy zabieg stomatologiczny, może budzić obawy związane z bólem. Jednak współczesna stomatologia dysponuje skutecznymi metodami znieczulenia miejscowego, które znacząco minimalizują ból podczas samego zabiegu. Oznacza to, że sam proces usuwania zęba, nawet jeśli towarzyszy mu torbiel, nie powinien być bolesny dla pacjenta.


Ból może natomiast pojawić się po znieczuleniu, gdy jego działanie ustąpi. Intensywność bólu pooperacyjnego zależy od wielu czynników, w tym od rozmiaru torbieli, stopnia zaawansowania zakażenia, ogólnej kondycji zdrowotnej pacjenta oraz od indywidualnego progu bólu. Aby zaradzić bólowi po zabiegu, lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Po zabiegu warto także stosować szczoteczkę z miękkim włosiem. Więcej o usuwaniu zęba z torbielą przeczytasz tutaj: https://www.sunstargum.com/pl-pl/zdrowie-jamy-ustnej/czy-usuwanie-zeba-z-torbiela-boli-usuniecie-zeba-z-torbiela.html.

Artykuł sponsorowany, 11 marzec 2024
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu