PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Wiosenna wertykulacja trawnika - jak się do niej przygotować?

Bielejący śnieg za oknem jest piękny. Jednak zdecydowanie piękniejsza jest wiosna i natura budząca się do życia. Wiele osób z wielką niecierpliwością oczekuje momentu, kiedy to ich trawnik zacznie się zielenić. Zanim jednak to nastąpi, warto popracować nad jego wzrostem - w czym też pomoże wertykulacja. 

Co o wertykulacji wiedzieć trzeba? 

Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że przed rozpoczęciem wiosennych prac w ogrodzie muszą sprawdzić sprawność poszczególnych sprzętów. W tym również jeżeli chodzi o wertykulator, który będzie służył wsparciem podczas prac z trawnikiem. Na czym tak naprawdę polega wertykulacja? To proces, który polega na oczyszczeniu całej powierzchni z obumarłych roślin, tzw. filcu. One to utrudniają dotlenienie ziemi, przez co trawa nie będzie rosnąć tak, jak jest to oczekiwane. Nie zawsze tak jest, ale właśnie w tej filcowej warstwie zalegającej na powierzchni po zimie, często znaleźć można bakterie chorobotwórcze, jakie będą miały niekorzystny wpływ na kondycję ziemi. Sumiennie wykonana wertykulacja pomoże się ich pozbyć. 

Czas na wertykulację 

Aby tego typu proces, który wykonuje się przy pomocy wertykulatora, miał sens, przyniósł oczekiwany efekt, należy przeprowadzić go w określonym czasie. Kiedy? Najlepiej po pierwszym koszeniu. Nie należy zrobić tego wcześniej. Dlaczego? Ponieważ wcześniejsza wertykulacja może doprowadzić do uszkodzenia świeżo powstałych pędów traw. Co jest również ważne to fakt, że cała powierzchnia powinna być lekko wilgotna. Najlepszym momentem na wykonanie wertykulacji jest początek kwietnia, ewentualnie połowa miesiąca. Tym bardziej że nie trzeba będzie przejmować się podlewaniem całego terenu. Jest to pora, kiedy nie jest jeszcze na tyle sucho, a ziemia jest w stanie czerpać wilgoć z gruntu. 

Dobry wertykulator 

Jak już było wspomniane, wertykulacja musi odbywać się przy pomocy odpowiedniego sprzętu. Do wyboru są wertykulatory, które dzieli się na: 

  • elektryczne - ciche, polecane są do trawników o małej powierzchni. W szczególności, że ich praca ograniczona jest do dostępu do gniazdka elektrycznego; 
  • spalinowe - nie pracują tak cicho. Jednak ich użycie jest koniecznością, jeżeli ma się do czynienia z trawnikiem o dużej powierzchni. 

Decydując się na zakup takiego sprzętu, na pewno należy wziąć pod uwagę własne potrzeby, a także rekomendacje innych klientów. 

O czym nie można zapomnieć? 

Duży nacisk kładzie się na wiosenną wertykulację trawnika. Tak, tego procesu nie można pomijać, zanim cała natura na dobre obudzi się do życia. Każdy ogrodnik powinien jednak wiedzieć, że tak samo ważna jest wertykulacja jesienna. Powinna zostać przeprowadzona w połowie lub na samym końcu września. Potrzebna ona jest do tego, aby móc przygotować całą powierzchnię na nadejście zimy. Trawnik zostanie oczyszczony z liści, mchu, który pojawia się w tym okresie. To także wsparcie do tego, aby całość mogła poradzić sobie z nadchodzącymi spadkami temperatury, jakie na pewno zaczną się pojawiać, kiedy tylko zima na nowo rozgości się na dobre za oknem. 

Artykuł sponsorowany, 27 luty 2023
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu