PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Witaminy z grupy B - w jaki sposób wspierają funkcjonowanie organizmu?

Witaminy z grupy B zawierają różnorodne związki o specyficznym działaniu. Każdy z nich pełni inną funkcję w organizmie, jednak podstawowym zadaniem tych substancji chemicznych jest regulowanie pracy układu nerwowego. Dzięki nim możliwe jest na przykład utrzymanie odpowiedniej sprawności intelektualnej. Zobacz, jak ważne dla organizmu są witaminy z grupy B.

Witaminy z grupy B — charakterystyka

Chociaż każdy związek wpływa na organizm w inny sposób, to wszystkie witaminy z grupy B poprawiają stan zdrowia psychicznego i łagodzą napięcia mięśniowe. Biorą one udział w procesie przyswajania węglowodanów i dostarczają energię do mózgu. Witaminy z grupy B rozpuszczają się w wodzie, a ich nadmiar nie jest niebezpieczny dla zdrowia — organizm potrafi samodzielnie je wydalać. Zdecydowana większość wspomnianych związków nie jest magazynowana w żadnych narządach, dlatego należy przyjmować je każdego dnia w postaci zbilansowanej diety lub odpowiednich suplementów.

Wpływ witamin z grupy B na organizm

Witaminy z grupy B regulują pracę układu nerwowego, a każda z substancji ma dodatkowe zadania:

  • witamina B1 (tiamina) - wspiera serce, układ odpornościowy i gospodarkę wapniową,
  • witamina B2 (ryboflawina) - chroni komórki przed stresem oksydacyjnym i poprawia wzrok,
  • witamina B3 (niacyna) - poprawia ukrwienie i reguluje gospodarkę hormonalną,
  • witamina B4 (cholina) - bierze udział w wytwarzaniu acetylocholiny, która umożliwia regenerację organizmu i lepsze trawienie,
  • witamina B5 (kwas pantotenowy) - uczestniczy w przemianach energetycznych i niweluje uczucie zmęczenia,
  • witamina B6 (pirydoksyna) - reguluje ciśnienie krwi i wspomaga metabolizm żelaza,
  • witamina B7 (biotyna) - poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci,
  • witamina B8 (inozytol) - wspiera pracę wątroby,
  • witamina B9 (kwas foliowy) - zapobiega wadom rozwojowym płodu, szczególnie zalecana kobietom w ciąży,
  • witamina B12 (kobalamina) - uczestniczy w procesie podziału komórek, wpływa na wytwarzanie krwinek czerwonych.

Istnieje więcej witamin z grupy B, jednak nie wszystkie mają równie duży wpływ na funkcjonowanie organizmu. Niektóre z nich wciąż nie zostały dokładnie przebadane, dlatego naukowcy do dzisiaj nie wiedzą, jakie są ich właściwości zdrowotne oraz zalecane dawki.

Jak rozpoznać niedobór witamin z grupy B?

Niedobór witamin z grupy B może się objawiać na różne sposoby. Wszystko zależy od tego, którego związku brakuje w organizmie i czym jest spowodowany jego niski poziom. Charakterystyczne objawi awitaminozy to obniżenie sprawności umysłowej i fizycznej, pogorszenie nastroju, brak apetytu, zapalenie skóry oraz anemia. Wiele witamin z grupy B powszechnie występuje w żywności, dlatego ich niedobory zdarzają się stosunkowo rzadko. Szczególną uwagę należy przykładać do odpowiedniego poziomu witaminy B12, ponieważ jej brak może przyczynić się do rozwoju anemii megaloblastycznej, czyli niedokrwistości złośliwej.

Co zrobić, gdy brakuje witamin z grupy B?

Witaminy z grupy B najłatwiej jest dostarczyć do organizmu poprzez zdrową, zróżnicowaną dietę. Poziom tych związków może podwyższyć regularne spożywanie warzyw, owoców, nabiału, mięsa i roślin strączkowych. Osoby, których dieta jest mocno ograniczona, powinny rozważyć wprowadzenie suplementacji. Najwygodniejszym sposobem na dostarczenie sobie witamin z grupy B jest zażywanie kapsułek zawierających odpowiednio zbilansowana mieszankę tych związków. Jeżeli awitaminoza nie wynika wyłącznie z nieodpowiedniej diety, należy zasięgnąć porady lekarza.

Artykuł partnera, 31 styczeń 2023
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu