PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Wszystko, co warto wiedzieć o pracy operatora CNC

Zawód operatora CNC funkcjonuje nie od dziś, jednak ten fach zyskał na popularności właściwie dopiero w ostatnich latach. Szczególnie w Polsce cieszy się coraz większym poważaniem i pojawia się coraz więcej osób zainteresowanych tego typu pracą. Nic dziwnego, to bardzo dobrze opłacana profesja.

Zanim jednak przystąpimy do scharakteryzowania zawodu operatora maszyn CNC, a także przedstawienia jego plusów i minusów, warto najpierw zająć się samym pojęciem „CNC”. Co to takiego i za co odpowiada? Choć popularność obróbki CNC stale rośnie, jeszcze wiele osób, zwłaszcza niezwiązanych z tą dziedziną, nie zna tego terminu. Sklep EBMiA.pl oferujący silniki krokowe i sterowniki do maszyn pod adresem: https://www.ebmia.pl/1214-silniki-krokowe-sterowniki przybliży nam zawód operatora CNC.

CNC – co to takiego?

CNC to skrót z języka angielskiego (Computerized Numerical Control), który w języku polskim oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Systemy wykorzystujące to sterowanie wyposażone są w specjalistyczne mikrokomputery, umożliwiające ich zaprogramowanie. Dziedzina ta obejmuje różnorodne urządzenia, które używane są w przemyśle twórczym.

zdjecie2 (1)

Praca operatora CNC – na czym polega?

Praca operatora CNC polega m.in. na mocowaniu oraz ustawianiu narzędzi. Jest także odpowiedzialny za jakość wykonywanych elementów. Zajmuje się stałą kontrolą nad procesami produkcyjnymi, a także dba o regularną diagnostykę i serwisowanie. Jednym z zadań operatora CNC jest również wprowadzanie poprawek i naprawa błędów, jak również programowanie maszyn.

 

Decydując się na objęcie funkcji operatora maszyn CNC, należy wcześniej ukończyć odpowiednie kursy programowania. Każdy, kto chce pracować w tym zawodzie powinien posiadać zarówno umiejętności praktyczne, jak również teoretyczną wiedzę dotyczącą działania maszyn CNC.

Czy praca operatora CNC się opłaca?

W Polsce stale odnotowuje się wysoki popyt na operatorów CNC. Jednocześnie nie ma ich w naszym kraju tak wielu, dlatego firmy wciąż szukają specjalistów z doświadczeniem oraz wiedzą techniczną i są w stanie zaoferować im bardzo dobre wynagrodzenie. Co więcej, podczas takiej pracy można nabyć ogromną wiedzę praktyczną, której nie zdobędzie się na żadnym kursie. Praca operatora CNC to zatem świetna profesja dla wszystkich zainteresowanych tą dziedziną.

zdjecie3 (1)

Co zrobić, by zostać operatorem CNC?

Każdy operator CNC powinien posiadać szereg cech, które zdecydowanie ułatwią mu pracę w tym fachu. Przede wszystkim warto, by posiadał doskonałe zdolności koncentracyjne, ponieważ ta profesja wymaga skupienia oraz precyzji. Jego zadaniem jest dbanie i czuwanie nad prawidłowym przebiegiem procesów produkcyjnych, dlatego dobrze, by był również bardzo skrupulatny. Do pracy operatora CNC niezbędna jest także wiedza matematyczna oraz obliczeniowa, a także zdolności manualne.
Więcej informacji o operatorze CNC w serwisie Wiedza EBMiA - https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/budowa-i-sterowanie-maszyn-cnc/operator-cnc/

Artykuł sponsorowany, 30 wrzesień 2019
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Radomska Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu