PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Co pokrywa polisa kosztów leczenia?

Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) stanowi jeden z najważniejszych elementów ubezpieczenia turystycznego (podróży). Aby jednak zapewniało ono maksymalną ochronę podczas zagranicznych wyjazdów, należy bardzo dokładnie zwrócić uwagę na to, co pokrywa polisa kosztów leczenia. Jej zakres musi być bowiem szeroki, aby skutecznie chronić ubezpieczonego.
  1. Ubezpieczenie KL jest najważniejsze

Każde ubezpieczenie turystyczne obejmuje ochronę przed tzw. standardowymi ryzykami. Wśród nich można wymienić koszty ratownictwa, uprawianie sportów, ochronę bagażu, OC i NNW oraz wspomniane już koszty leczenia. Są one kluczowym elementem polisy, bowiem to od nich zależy w jakich sytuacjach ubezpieczyciel pokryje koszty naszego leczenia za granicą.

O ile w Polsce mamy dostęp do darmowej opieki medycznej (dla każdej ubezpieczonej osoby), o tyle poza granicami kraju ochrona ta nie działa. Z racji tego, że koszty zagranicznego leczenia są niekiedy bardzo wysokie (nawet kilkanaście tysięcy zł), ubezpieczenie jest niezbędne, aby uratować nasze oszczędności, w sytuacji w której będziemy wymagać interwencji medycznej.

  1. Co pokrywa polisa kosztów leczenia?

Wyjeżdżając na zagraniczny urlop mamy nadzieję, że nie przydarzy nam się żaden wypadek, ani że nie dopadnie nas żadna choroba. Niestety zdarzają się przykre niespodzianki, które nie tylko odbierają nam frajdę z wypoczynku, ale i przysparzają problemów finansowych. Polisa powinna więc mieć szeroki zakres ochrony, który będzie obejmować pokrycie usług medycznych takich jak:

 • hospitalizacja,

 • badania lekarskie (podczas wizyty w gabinecie lub w domu),

 • zakup leków, środków opatrunkowych,

 • transport medyczny do szpitala (wraz z wyżywieniem),

 • zabiegi i operacje,

 • konsultacje medyczne.

  1. Usługi około-medyczne

To, co pokrywa polisa kosztów leczenia, nie powinno jednak odnosić się tylko do zakresu pomocy medycznej, ale także do czynności z nią związanych. Wszak pomoc nie powinna obejmować wyłącznie osoby poszkodowanej, ale także te osoby, które z nią przebywają lub są jej bliskie. Oznacza to, że kompleksowe ubezpieczenie KL powinno także:

 • organizować pobyt dla bliskich poszkodowanej osoby,

 • umożliwić dojazd bliskich do osoby hospitalizowanej,

 • zapewnić opiekę nad dziećmi poszkodowanego,

 • zagwarantować pomoc tłumacza oraz dostęp do usług informacyjnych w razie wypadku.

  1. W jakich sytuacjach przydaje się ubezpieczenie?

Sytuacji w których ubezpieczenie KL może się przydać jest wiele. Jeśli wyjeżdżamy zimą na narty, musimy liczyć się z możliwością złamania ręki, czy urazów głowy. Te z kolei wymagają kosztownych prześwietleń (RTG, TK). Udając się w „ciepłe” kraje, możemy spodziewać się zatruć, których przyczyną jest obca dla naszej flora bakteryjna.

W ciepłych morzach lub oceanach mogą pokaleczyć nas jadowite lub drapieżne zwierzęta. Dodatkowo może dopaść nas dowolna infekcja, zapalenie wyrostka robaczkowego, udar, zawał, czy całą masa innych przypadłości, łącznie z silnym zapaleniem ucha. Jeśli więc nie chcemy pokrywać kosztów leczenia z własnej kieszeni, powinniśmy posiadać szeroki zakres ubezpieczenia KL.

  1. O czym nie zapomnieć

Im bogatszą ofertę ubezpieczenia wybierzemy, tym spokojniej możemy jechać na wakacje. Będziemy bowiem mieć pewność, że ubezpieczenie ochroni nasz portfel w razie konieczności skorzystania z zagranicznej opieki medycznej. Powinniśmy oczywiście zapoznać się wcześniej z OWU, które opisuje jak wygląda procedura przelania pieniędzy oraz w jakich sytuacjach ubezpieczyciel nam ich nie wypłaci.

Pamiętajmy też, że suma gwarantowana na pokrycie kosztów leczenia w Europie, nie powinna być niższa niż 20 000 euro. Wartość sumy powinniśmy więc dobrać pod kątem cen leczenia w kraju do którego zmierzamy. Pamiętajmy też, aby nie oszczędzać na ubezpieczeniu KL. Tańsza polisa może być mało skuteczna – nie gwarantować dostępu do każdej usługi medycznej lub nie pokrywać wszystkich kosztów leczenia.

Artykuł sponsorowany, 05 luty 2021
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu