PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Czy 500+ wpływa na zdolność kredytową?

Mimo że rządowy program „Rodzina 500+” wywołuje skrajne emocje, to już od kilku lat środki z niego zasilają domowe budżety wielu rodzin. Czy będąc beneficjentem programu, można liczyć na wyższą zdolność kredytową? Sprawdzamy!

„Rodzina 500+” – dodatkowy dochód rodziny

Program „Rodzina 500+” to długofalowy, prorodzinny i prodemograficzny program rządowy, w ramach którego rodziny mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 500 zł na każde dziecko. Wiadomo, że środki uzyskiwane z tego programu korzystnie wpłynęły na sytuację finansową rodzin. Z danych BIK wynika, że dzięki nim co trzecia rodzina zmniejszyła swoje długi i uniknęła korzystania z produktów kredytowych.

Chociaż program „Rodzina 500+” to dla wielu rodzin istotne comiesięczne wsparcie finansowe, to nie zawsze jest ono wystarczające. Są sytuacje, gdy konieczne jest pozyskanie dodatkowych środków w ramach choćby pożyczki. Wówczas też najczęściej pojawia się pytanie, czy i jaki wpływ na zdolność kredytową ma przyznane świadczenie 500+.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zanim bank lub firma pożyczkowa pożyczy klientowi środki, dokładnie sprawdza, czy będzie on w stanie je oddać. To właśnie zdolność kredytowa, czyli zdolność do uregulowania zaciągniętych zobowiązań wraz z wszystkimi kosztami. Należy od niej odróżnić historię kredytową, czyli to, jak w przeszłości klient spłacał swoje zobowiązania – czy robił to zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Na zdolność kredytową wpływa zarówno wysokość uzyskiwanych dochodów, jak i dotychczasowe zobowiązania. Banki i firmy pożyczkowe akceptują środki pochodzące z różnych źródeł, np. umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych.

Jak na zdolność kredytową wpływa świadczenie 500+?

Mimo że 500+ jest stałym elementem domowego budżetu wielu rodzin, to kredytodawcy i pożyczkodawcy różnie podchodzą do uwzględniania tych środków przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Żaden bank nie bierze pod uwagę świadczenia z programu „Rodzina 500+”, rozpatrując wniosek o kredyt hipoteczny. Powód jest prosty – pieniądze można pobierać na dziecko do momentu ukończenia przez nie 18 lat. Tymczasem kredyt hipoteczny to często zobowiązanie na 20-30 lat.

Środki z programu 500+ są wliczane w zdolność kredytową przez banki przy staraniu się o kredyty gotówkowe oraz firmy pożyczkowe przy staraniu się o pożyczki. W ofertach tych drugich jest nawet pożyczka na 500+. To produkt skierowany do osób o niskim dochodzie i pobierających świadczenie, które pilnie potrzebują dodatkowych środków na krótki okres, np. 30 dni.

Artykuł sponsorowany, 16 październik 2019
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Radomska Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu