PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Dachowce - ich cechy biologiczne, charakter oraz zdrowie

Dachowce to koty najpopularniejsze w Polsce. Cechuje je duże zróżnicowanie pod względem wyglądu, koloru sierści czy oczu. Są to zwierzęta energiczne, które potrafią jednak zaprzyjaźnić się z ludźmi w różnym wieku. Dachowce z zasady cieszą się dobrym zdrowiem.

Czym charakteryzują się dachowce?

Dachowce (https://zwierzaki.pl/dachowiec-w-domu) to koty bez widocznych oznak spełniających wszystkie cechy konkretnej rasy i bez wystawionego rodowodu. Inna ich nazwa to koty pospolite, choć wbrew temu określeniu mogą mieć one różnoraki charakter oraz wygląd - zarówno jeśli chodzi o kolor sierści, jak i typ umaszczenia. Maść kota dachowego może być naprawdę ciekawa, a najczęściej spotykanymi są (także w różnych połączeniach) koty: czarne, łupkowe, czekoladowe, cynamonowe, płowe, rude, białe. Różnorodność dotyczy także wzorów oraz typów umaszczeń, gdzie wyróżnia się typy: jednorodny, pręgowany, kolorpoint, bikolor, trikolor, czy sepia. Dachowce mogą mieć też różną długość sierści. Niezwykle ciekawe są też barwy ich oczu, które mogą być: zielone, niebieskie, złote/żółte czy nawet dwubarwne. Poszczególne cechy biologiczne kotów będą się różnić w zależności od środowiska (regionu świata gdzie żyją) i warunków ich życia. Cechy będą też zależne od predyspozycji genetycznych.

Przeczytaj także o innych rasach kotów: https://zwierzaki.pl/rasy-kotow

Jak dachowiec zachowuje się w kontakcie z innymi?

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na zwierzaki.pl

Z zasady dachowce pielęgnowane przez człowieka mają spokojne usposobienie. Zapoznawanie ich z dziećmi musi zawsze przebiegać łagodnie, ze zrozumieniem - żadnej ze stron nie powinno się do niczego zmuszać. Szczególnie dlatego, że początkowo koty są dość strachliwe, cechuje je też indywidualizm. Powolne poznawanie kota nauczy malucha cierpliwości oraz troskliwości w stosunku do zwierzaka. Dachowiec jest też doskonałym towarzystwem dla osób starszych, które spędzają dużo czasu w domu (a zarazem są w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby kota). Na uwadze trzeba mieć jednak to, że w przeciwieństwie do konkretnych kotów rasowych - temperamentu dachowca nie da się do końca przewidzieć. Niektóre osobniki będą typowymi kanapowcami, śpiochami, które nie lubią nadmiernej aktywności. Dla innych kotów metraż domu czy mieszkania nadal okazać się zbyt małą przestrzenią. Różnice mogą pojawiać się także w zachowaniu. Niektóre dachowce będę ciche i mało kontaktowe, inne natomiast mogą reagować na swoje imię, porozumiewać się z człowiekiem i cenić wspólną zabawę. Przy poświęceniu kotu dłuższej uwagi, dachowca można nauczyć pożądanych zachowań, a wspólne treningi będą idealną okazją na zbudowanie więzi. Przy relacjach dachowców z innymi zwierzętami (psami, dachowcami czy kotami rasowymi) kluczowe jest stopniowe zapoznawanie ich ze sobą. Sukces będzie wiązał się z poszanowaniem wzajemnych granic, a także z zapobieganiem konfliktom przez zapewnienie wszystkim kotom stałego i wolnego dostępu do wszelkich udogodnień (takich jaki miski i kuweta).

Dachowiec - jak wyglądają jego sprawy zdrowotne?

Koty pospolite mogą żyją średnio od 13 do 17 lat. Niejednokrotnie przekraczają tę granicę, a pojedyncze przypadki osiągają nawet ponad 30 lat. Przy rozmnażaniu dachowca można krzyżować z dowolną rasą, a mioty najczęściej liczą około pięciu kociąt. Kiedy wszystkie podstawowe potrzeby dachowców są zaspokajane, to ich genetyczna różnorodność sprawia, że nie zapadają na żadne konkretne choroby, gdyż nie mają do nich predyspozycji. Uważa się je za zwierzęta niechorowite. Zalecane jest jednak, by przynajmniej raz w roku kota zabrać na kontrolę do weterynarza - aby sprawdzić stan jego jamy ustnej, przyzębia i ewentualne oznaki starzenia. Dachowce są jak widać bardzo wytrzymałe. Cechuje je także duża odporność na zmiany pogody i skrajne temperatury powietrza. Niektóre rasy kotów mają skłonności do tycia. Nie powinno to grozić dachowcom, szczególnie wtedy gdy mają zapewnioną zbilansowaną dietę oraz odpowiednią ilość ruchu. Jeśli chodzi o pielęgnację, to niektóre dachowce wymagają czyszczenia oczu i uszu. Ważne jest wtedy, by zapobiegać gromadzeniu się wydzielin. Ponadto zaleca się regularne szczotkowanie kotów.

Artykuł sponsorowany, 31 maj 2021
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu