PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Jak przygotować ogród na zimę?

Koniec lata dla większości oznacza początek pięknej, złotej polskiej jesieni. Jednak kto ma ogródek lub działkę, ten myśli tylko o przycięciu trawnika, usunięciu starych kwiatów, zebraniu opadających liści i podlaniu roślin przed zimą. Słowem, jesień to czas intensywnej pracy w ogrodzie!

Jak przygotować ogród do zimy i zorganizować ostatnie przyjęcie w ogrodzie? Zapraszamy do lektury!

Przygotowanie trawnika

Bardzo ważne jest przygotowanie trawnika przed nadejściem zimy. Romantyczne obrazki jesiennego grabienia liści może wyglądają sielsko, ale w rzeczywistości to absolutny obowiązek każdego działkowca i ogrodnika. Zeschnięte liście na ziemi tworzą wilgotny dywan z gnijącej biomasy, która przyczynia się do powstawania pleśni śniegowej, a ta niszczy trawnik. Liście trzeba koniecznie na bieżąco grabić i utylizować – albo w kompostowniku, albo wyrzucając je do specjalnych worków na bio odpady. Przypominamy, że obowiązuje zakaz palenia liści! Za spalenie zebranych liści grozi nam mandat w wysokości do 500 złotych. Trawnik przed zimą należy skosić, ale uwaga – na wysokość 5-6 cm, nie niżej! W przeciwnym wypadku ziemia nie będzie osłonięta i przemarznie. Ostatnie koszenie powinno przypadać na końcówkę października.

ogrod

Zabezpieczanie roślin i elementów otoczenia

Jeżeli chcemy, aby nasze wrażliwe na mróz rośliny przetrwały zimę, to należy je przygotować przed nadejściem pierwszych mrozów i odpowiednio zabezpieczyć. Przekwitnięte kwiatostany trzeba szybko usunąć. Jeżeli pozostawimy je na roślinie, to zaczną gnić, a pleśń przejdzie na pędy i liście. Poza tym roślina może uznać, że skoro wciąż kwitnie, to w przyszłym roku nie musi już wypuszczać kwiatów. A do tego kwitnięcie jest zwyczajnie wyczerpujące dla roślin i niepotrzebnie osłabia je przed nadejściem zimy, gdy powinny gromadzić „zapasy” na przetrwanie. Jesień to także czas na przycięcie pędów. Gdy przyjdzie pierwszy mróz, to czas zabezpieczyć przed nim zimujące rośliny. Większość tych pochodzących z klimatu umiarkowanego, a nawet nieco chłodniejszego niż w Polsce spokojnie sobie poradzi. Jednak reszta wymaga naszej pomocy jeżeli chcemy, by bez szwanku przetrwały zimę. Gdy temperatura spadnie poniżej zera, to agrowłókniną, słomą, stroiszem lub korą przykrywamy trawy ozdobne, rośliny zimozielone o płytkim systemie korzeniowym (wrzosy, różaneczniki) oraz młode pnącza.

Pamiętaj o podlewaniu

Większość drzew i krzewów zrzuca liście na zimę, jednak wyjątek stanowią rośliny zimozielone i iglaki. Z tego powodu ich zapotrzebowanie na wodę zimą nie spada. Jakkolwiek dziwnie to brzmi, zjawisko zimowej suszy jak najbardziej istnieje! Szczególnie w ostatnich latach zimy w Polsce są słoneczne i mroźne, za to prawie w ogóle nie pada śnieg. Mróz i słońce potrafią być zabójcze dla zimujących roślin. Słońce pobudza je do wzrostu, ale korzenie nie mają jak pobierać wody z zamarzniętej ziemi. Dlatego bardzo ważne jest obfite podlanie roślin zimozielonych przed nadejściem zimy!

Dobrze przygotowany na zimę ogród wiosną będzie gotowy na dalsze prace, a także grille i inne przyjęcia w ogrodzie! Serwis BudujemyTutaj.pl pełen jest porad dotyczących dbania o ogród. Więcej przeczytacie tutaj: https://budujemytutaj.pl/porady-ogrodnicze/.

Artykuł sponsorowany, 24 grudzień 2020
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu