PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Jakie informacje musi zawierać wypowiedzenie OC?

Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu. Pojawia się więc wątpliwość, z jakim towarzystwem zawrzeć umowę ubezpieczenia, a także jak wypowiedzieć aktualną umowę OC. Czy możemy złożyć wypowiedzenie polisy OC zbywcy pojazdu? Czy niewypowiedziana polisa OC zbywcy będzie chronić nowego nabywcę pojazdu? A co, jeśli dotychczasowa polisa OC przedłużyła się automatycznie? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

 

Wypowiedzenie OC- co należy wiedzieć?

Wypowiedzenie umowy OC należy złożyć w terminie nie później niż 1 dzień przed końcem okresu ubezpieczenia. Należy wiedzieć, że jeżeli polisa nie zostanie wypowiedziana, po upływie terminu umowy zostanie automatycznie przedłużona o kolejny rok. Wznowione ubezpieczenie może być jednak przerwane w dowolnie wybranym momencie bez żadnych konsekwencji.

Nieco inne zasady dotyczą wypowiedzenia umowy OC poprzedniego właściciela. Z polisy należącej do zbywcy, nowy właściciel może korzystać aż do końca obowiązywania umowy. Równie dobrze można jednak taką umowę przerwać wcześniej, w dowolnym terminie. Taka umowa zostanie rozwiązana w dniu złożenia jej wypowiedzenia.

 

Jak złożyć wypowiedzenie umowy OC?

Wypowiedzenie umowy OC może zostać złożone w różnorodny sposób. Umowę OC można rozwiązać osobiście w dowolnej placówce ubezpieczyciela. Można także skorzystać wysłania formularza rozwiązania umowy pocztą za pośrednictwem listu poleconego, faksem bądź e-mailem. Najwygodniejszym sposobem jest skorzystanie z generatora ubezpieczeń w Internecie. W tym celu należy wypełnić specjalny formularz wypowiedzenia umowy, następnie należy go wydrukować i własnoręcznie podpisać. Pozostaje jedynie złożenie go osobiście w placówce ubezpieczyciela bądź za pośrednictwa jednego z dostępnych kanałów komunikacyjnych. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: wypowiadamoc.pl.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC- co powinno zawierać?

Korzystając z generatora wypowiedzenia OC, w odpowiednie rubryki musisz wpisać podstawowe dane osobiste, takie, jak imię, nazwisko, dokładny adres oraz dane kontaktowe. Następnie musisz wybrać rodzaj posiadanego pojazdu- czy jest to samochód osobowy, dostawczy czy może inny, np. przyczepka czy motocykl. Kolejnym krokiem jest wpisanie roku produkcji pojazdu, jego marki i modelu, a także numeru rejestracyjnego. W kolejnej rubryce zostaniesz poproszony o określenie jednego z trzech powodów wypowiedzenia umowy. Chodzi o to, czy wypowiedzenie dotyczy polisy zawartej w zeszłym roku, czy polisa przedłużyła się automatycznie, czy może pojazd został zakupiony z polisą wcześniejszego właściciela, a nowy właściciel chce ją wypowiedzieć.

Kiedy te dane zostaną już uzupełnione, pozostaje określenie daty zakończenia polisy, jej numeru i nazwy obecnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Ostatnimi krokami jest podanie adresu meilowego, na który wysłany zostanie gotowy druk wypowiedzenia umowy do wydrukowania i podpisania oraz zaakceptowanie regulaminu i zgód marketingowych. To wszystko! Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-pzu.

Jak wypowiedzieć przedłużoną automatycznie umowę?Jeśli polisa nie została wypowiedziana, zostanie automatycznie przedłużona. Jeśli w tym czasie właściciel wykupił już ubezpieczenie u innego ubezpieczyciela, w każdym momencie możliwe jest wypowiedzenie aktualnej polisy. Właściciel zobowiązany jest do zapłaty ubezpieczenia tylko za ten okres, w którym pojazd był ubezpieczony. Trzeba pamiętać, że polisa dla tego samego kierowcy może być bardzo rozbieżna cenowo, a różnice mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Warto zwrócić na to uwagę, szczególnie w przypadku młodych i niedoświadczonych kierowców. Wzór wypowiedzenia umowy możesz pobrać z sieci.

Artykuł sponsorowany, 20 sierpień 2021
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu