PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Masz wyższe rachunki za ogrzewanie? Szukamy przyczyny

Zimne, mroźne powietrze w miesiącach zimowych, a także niezbyt ciepłe przedwiośnie, zmusza do ogrzewania domu i utrzymywania w nim stałej, przyjemnej dla mieszkańców temperatury. Ogrzewanie z kolei potrafi generować spore koszty. Bywa, że do zapłaty jest dużo więcej, niż zakładaliśmy i niż zazwyczaj o podobnej porze roku. Z czego może to wynikać?

Sprawdź izolację

Specjaliści są zdania, że najczęstszą przyczyną wysokich rachunków za ogrzewanie jest fakt, że urządzenie grzewcze ciągle musi pracować z wielką mocą, ponieważ ciepło, które wytwarza ucieka z domu. Przyczyną ucieczki ciepła przez mury, szczeliny w oknach czy drzwiach, jest nieprawidłowa izolacja. Jeśli budynek jest stary, istniejąca izolacja może z różnych przyczyn być już niewystarczająca. Z powodu usterek technicznych, do których mogło dojść podczas codziennego, wielopokoleniowego zamieszkiwania domu, mogły powstać np. drobne szczeliny w oknach, które niezauważalne są gołym okiem, ale odczuwalne ekonomicznie przy próbach docieplenie budynku zimą. O takie szczeliny nietrudno. Ściany w każdym budynku, a szczególnie wiekowym, mogą doznawać pewnego rodzaju przemieszczeń i odkształceń. Mówi się wtedy popularnie, że budynek “pracuje”. Przyczyny mogą być różne. Od działających na ścianę sił zewnętrznych, przez wewnętrzne naprężenia na skutek zmian temperatury, działania wilgotności czy pewnych procesów fizycznych i chemicznych zachodzących w czasie, aż po oddziaływanie fal dynamicznych i wielu, wielu innych. Jeśli wytrzymałość konstrukcji jest duża, dom latami będzie w bardzo dobrym stanie technicznym. Jednak jeśli jakość materiałów użytych do budowy pozostawiała wiele do życzenia, dom “zestarzeje się” szybciej, a wraz z tym procesem, mogą wzrosnąć rachunki za prąd. 

Piec do wymiany

Wysokie koszty ogrzewania, a przy tym niewystarczająca temperatura panująca we wnętrzach, może być oznaką tego, że czas na wymianę pieca lub kotła. Aby mieć pewność, że faktycznie te urządzenia są winne nieekonomicznemu ogrzewaniu, warto skonsultować się z serwisantem w celu sprawdzenia, w jakim stanie technicznym są, a przy okazji skontrolować można cały system grzewczy. Okazać się może, że do wymiany jest tylko jeden element, którego naprawa wyeliminuje nieprawidłową gospodarkę ciepłem i przyczyni się do zmniejszenia rachunków. Najczęściej jednak serwisanci mają do czynienia z nieodpowiednim doborem mocy kotła grzewczego. Jeśli określona moc urządzenia nie jest w stanie podołać potrzebom budynku, np. przez jego słabą izolację, o czym powyżej, to kocioł będzie zużywał mnóstwo energii na próby ogrzania. I odwrotnie, jeśli moc jest zbyt duża, może się okazać, że potrzeby energetyczne domu są dużo niższe niż moc kotła. Wymiana pieca czy kotła wiąże się pełnym jego demontażem, który generuje odpady, szczególnie w przypadku pieca kaflowego - jego rozbiórka to ryzyko ogromu kurzu i pyłu. Pamiętać trzeba więc o konieczności prawidłowej utylizacji takiego rodzaju odpadów - ułatwi to specjalny pojemnik na odpady poremontowe lub kontener na gruz Warszawa.

Wadliwy termostat grzejnika

Na wysokość rachunków za ogrzewanie przekłada się też niedostrzeżona awaria termostatu lub jego brak. Grzejnik, który nie posiada termostatu lub uległ on awarii, może grzać w sposób ciągły, to znaczy niezależnie od panującej wewnątrz pomieszczenia temperatury. Aby zaoszczędzić ciepło, utrzymać stałą temperaturę oraz nie narażać się na niepotrzebne koszty związane z nieefektywnym ogrzewaniem, warto naprawić lub zamontować nowy termostat, dzięki czemu przepływ wody przez grzejnik będzie automatycznie dopasowany do warunków temperaturowych panujących w pomieszczeniu. W przypadku awarii termostatu przyczyną często okazuje się tzw. iglica, będąca w nieprawidłowym położeniu - jest zablokowana. Iglicę zlokalizować można po zdjęciu głowicy termostatycznej. Zablokowany bolec wystarczy pociągnąć do siebie. Jest szansa, że po takim odblokowaniu termostat będzie sprawny.


Nieefektywny pobór energii do ogrzewania i wysokie w związku z tym rachunki, to problem zarówno mieszkańców prywatnych domów, jak i wielu miejsc pracy. Jeśli w pomieszczeniach zamontowane jest ogrzewanie elektryczne - prąd sam w sobie jest obecnie bardzo drogi -  a firma zużywa energię elektryczną na funkcjonowanie służbowe, chociażby do chłodzenia serwerowni w firmach informatycznych czy biurach prowadzących pozycjonowanie stron www, to koszty działalności mogą być gigantyczne. Warto więc raz na jakiś czas przeprowadzić audyt sprawności systemu grzewczo-chłodzącego.

Artykuł partnera, 25 luty 2021
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Rekord Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu