Ozonowanie – bezpieczna dezynsekcja z Protect24
Ozonowanie to jedna z najbezpieczniejszych metod dezynfekcji. Jest także zaliczanie do tych najbardziej ekologicznych, gdyż ozon jest naturalny, nieszkodliwy i nie zawiera chemii. Może odświeżyć powietrze, pozbyć się wszelkich bakterii, wirusów, pleśni, roztoczy, usunąć nieprzyjemne zapachy, np. dymu papierosowego, a żywność poddana ozonowaniu staje się zdrowsza.
Czym jest ozon?
Ozon jest gazem, który składa się z trzech atomów tlenu. Posiada błękitny kolor, a zapach przypomina ten po burzy, sam w sobie nie jest palny, ale podtrzymuje spalania i świetnie rozpuszcza się w wodzie. Dodatkowo jest nietrwały.
Występuje naturalnie w przyrodzie, jest w pełni bezpieczny i nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia.
Generatory ozonu uwalniają cząsteczkę tlenu, która wchodzi w reakcję ze związkami chemicznymi i je neutralizuje. Powietrze staje się czyste, pozbawione bakterii i wirusów.
Czy ozon jest niebezpieczny.
Jego zapach wyczuwamy już przy stężeniu 0,02-0,05 ppm, jednak dopiero na poziomie 0,08 może stać się zagrożeniem dla naszego życia. Ale to tylko pod warunkiem, że będziemy go wdychać przez kolejne osiem godzin.
Widzimy zatem, że korzystanie z ozonu do dezynsekcji mieszkań to jedno z najlepszych rozwiązań, na które warto stawiać.
Jak przebiega ozonowanie?
Cały proces ozonowania jest podzielony na cztery etapy:
- Przygotowanie obiektu
Na początek należy zadbać, by w pomieszczeniu nie znajdował się nikt żywy, chodzi tutaj zarówno o ludzi, jak i zwierzęta. Nie trzeba jednak wynosić żywności i akwarium. Następnie pomieszczenie należy szczelnie pozamykać, zabezpieczyć sprzęty i cenne przedmioty. A osoby wykonujące ozonowanie powinny posiadać odpowiednie maski.
- Rozmieszczenie generatorów ozonu
Generatory zawsze stawia się na podwyższeniu i rozmieszcza się je odpowiednio w pomieszczeniu. Trudno jest jednak określić, ile będzie trwał cały proces ozonowania. Wiele zależy od wielkości i rodzaju pomieszczenia czy stopnia zanieczyszczenia powietrza. Czasem warto podzielić też pomieszczenie na kilka mniejszych z wykorzystaniem folii. Dzięki temu efekt będzie o wiele lepszy i szybszy.
- Badanie poziomu stężenia ozonu
Przez cały czas trwania ozonowania należy sprawdzać, jaki jest poziom ozonu w pomieszczeniach. Specjalista będzie w stanie dzięki temu określić, czy cały zabieg został przeprowadzony skutecznie i czy przyniósł oczekiwane efekty. Dodatkowo od tego zależy następny krok
- Wietrzenie pomieszczeń
Wietrzenie rozpoczyna się dopiero po pół godziny od zakończenia zabiegu ozonowania. Nie zawsze jest to jednak konieczne. Jeśli przez najbliższy nikt nie będzie korzystać z danego pomieszczenia, nie jest konieczne jego wietrzenie, gdyż ozon samoistnie ulega rozkładowi. A na poziomie 0,01 nie stanowi najmniejszego zagrożenia.