PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PCEtLS8qICAqICAqIFJldml2ZSBBZHNlcnZlciBBc3luY2hyb25vdXMgSlMgVGFnICAqIC0gR2VuZXJhdGVkIHdpdGggUmV2aXZlIEFkc2VydmVyIHY0LjAuMiAgKiAgKi8tLT48aW5zIGRhdGEtcmV2aXZlLXpvbmVpZD0iMjAiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Piwnica w projekcie domu – czy warto się na nią decydować i jakie są koszty wybudowania i ocieplenia

Jedną z wielu decyzji, jakie trzeba podjąć na etapie projektowania lub wyboru gotowego projektu domu, jest kwestia podpiwniczenia. O ile przed wieloma laty niewyobrażalne było postawienie budynku bez piwnicy, dziś w wielu sytuacjach tak właśnie się dzieje. Piwnica to przecież niemały koszt dodatkowy, który nie w każdej sytuacji się opłaci.

Kiedy piwnica jest niezbędna

Z pewnością dodatkowa, wpuszczona w grunt kondygnacja przyda się wtedy, gdy przepisy lub inne okoliczności uniemożliwiają zbudowanie domu tak wysokiego i o tak dużym obrysie, jak życzyłby sobie tego inwestor. Może to być na przykład mała działka plus warunki zabudowy ograniczające wysokość budynku. Piwnica stanie się wówczas cenną dodatkową powierzchnią, służącą do celów gospodarczych, ale nie tylko.

Mało kto robi dziś przetwory i przechowuje je w piwnicy, jak to robiły nasze babcie. Piwnica może jednak służyć do przechowywania rowerów, sprzętu turystycznego i wszelkich „gratów”, których nie warto trzymać w pomieszczeniach mieszkalnych. Ba, można w niej urządzić garaż, nawet na dwa samochody. W piwnicy może znaleźć się domowa pralnia, suszarnia albo kotłownia.

pralnia-w-piwnicy

Może też być piwnica miejscem służącym jakiemuś hobby, np. majsterkowaniu albo grze na instrumentach muzycznych. Z powodzeniem da się w niej też umieścić domową siłownię. Warto zapoznać się z sugestiami zawartymi w tekście „Piwnica w domu jednorodzinnym: zalety i wady. Kiedy zdecydować się na dom z piwnicą? – Radomsko24.pl”.

Ile kosztuje budowa piwnicy?

Wiele zależy od warunków lokalnych, ale specjaliści oceniają, że dom z piwnicą może być droższy o 10 do nawet 30 procent od niepodpiwniczonego. Piwnica to przecież pełnoprawna kondygnacja, na dodatek wymagająca szczególnej izolacji termicznej i zabezpieczającej przed wilgocią. Potrzebne więc będą dodatkowe materiały budowlane i izolacyjne dobrej jakości. W piwnicy będzie zapewne potrzebne oświetlenie i gniazdka elektryczne, a więc wzrośnie koszt instalacji. Jeżeli znajdą się tam urządzenia sanitarne, trzeba będzie zapewnić doprowadzenie wody i odprowadzanie ścieków.

Szczególnie kosztowna może być piwnica wtedy, gdy poziom wód gruntowych pod budynkiem jest wysoki. W takiej sytuacji eksperci wręcz odradzają podpiwniczenie, ale jeśli ktoś zdecyduje się na piwnicę mimo ich rad, będzie musiał zainwestować w specjalną, bardzo odporną izolację. Konieczna może być betonowa lub żelbetowa podłoga albo ciężka izolacja przeciwwodna. Problem wód gruntowych można rozwiązać, ale jest to niekiedy skomplikowane i sporo kosztuje.

Piwnica wymaga oczywiście wykonania wykopu, opłacenia wywozu i składowania ziemi. Potrzebne będą również schody. Jeżeli w piwnicy ma się znaleźć garaż, konieczny będzie wjazd.

Jest piwnica – co z poddaszem?

Podziemna kondygnacja powinna zaspokoić wszelkie gospodarcze potrzeby domowników, zatem poddasze można będzie wykorzystać do celów mieszkalnych. Na stronie https://www.domoweklimaty.pl/ znaleźć można niedrogie projekty domów z poddaszem użytkowym. Nawet budynek o niewielkim obrysie będzie miał w takiej konfiguracji dużą kubaturę i powierzchnię do wykorzystania. Można tą drogą zaoszczędzić sporo miejsca na posesji, przeznaczając je np. na zieleń. Tym samym również mała, a przez to niezbyt droga działka może zapewnić  domownikom warunki do komfortowego zamieszkania we wnętrzach oraz korzystania ze świeżego powietrza na ich własnym gruncie. Racjonalne wykorzystanie powierzchni działki z pewnością sprawdzi się na dłuższą metę.

Artykuł sponsorowany, 17 październik 2019
Chcemy, żeby serwis Dami24.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
Radomska Grupa Mediowa Wszystkie media w jednym miejscu