Pożyczki pozabankowe – ramy prawne
Na początku lat 90. ubiegłego wieku, gdy powstawały pierwsze firmy pożyczkowe, brakowało odpowiednich przepisów. Dziś ten segment rynku jest już uregulowany – pożyczka od ręki musi być udzielona zgodnie z wytycznymi ustawy o kredycie konsumenckim oraz przepisami Kodeksu cywilnego. Pożyczkodawcy nie mają dowolności w ustalaniu wysokości odsetek czy kosztów pozaodsetkowych. Klient, którego interesuje pożyczka od ręki bez zaświadczeń, może szybko sprawdzić jej całkowity koszt, bo firmy pożyczkowe muszą podawać RRSO. Jest to wyrażony procentowo wskaźnik, w którym zawarte są wszystkie koszty.
Obowiązujące obecnie konstrukcje prawne chronią konsumenta. Osoba, której potrzebna jest pożyczka od ręki nie musi się obawiać, że pożyczkodawca zastosuje wobec niej nieuczciwe praktyki, w rezultacie czego nie będzie ona w stanie spłacić zaciągniętego zobowiązania.
Porównaj, by wybrać korzystnie
Pożyczka od ręki bez zaświadczeń to produkt bardzo popularny w Polsce. Co roku powstają nowe firmy oferujące tego rodzaju pożyczki. To z kolei powoduje, że nawet stali klienci firm pożyczkowych mogą mieć problem, by być na bieżąco z propozycjami pożyczkodawców. Jak zorientować się w ofertach i wybrać najkorzystniejszą dla siebie? W tym pomocne są porównywarki pożyczki przez internet.
Popularna porównywarka działa pod adresem https://bezdochodu.pl/. Klienci, którzy z niej skorzystają, mogą szybko porównać dostępne produkty pod względem:
- maksymalnej kwoty pożyczki – firmy pożyczkowe pożyczają od 100 do nawet 6000 zł,
- okresu, na jaki pożyczka od ręki zostanie przyznana – pieniądze można pożyczyć na 1 do 65 dni, chociaż standardowo pożyczkodawcy proponują pożyczki na 30 dni,
- wysokości opłat – ponieważ pożyczki są udzielane na podstawie Kodeksu cywilnego i ustawy o kredycie konsumenckim, firmy pożyczkowe mogą oferować tzw. pożyczki 0 proc., reklamowane wariacjami hasła „pierwsza pożyczka darmowa”.
Pożyczka od ręki bez zaświadczeń – na co zwrócić uwagę?
Firmy pożyczkowe wystrzegają się tzw. haczyków, bo doskonale wiedzą, że w ten sposób mogą jedynie stracić. Nie oznacza to jednak, że klient ma zaciągać pożyczkę pochopnie. Mimo że od strony formalnej pożyczka od ręki to produkt bezpieczny, klient powinien:
- sprawdzić pożyczkodawcę – w internecie można znaleźć wiele serwisów z opiniami o firmach pożyczkowych,
- upewnić się, że stać go na spłatę zaciągniętego zobowiązania – w przeciwnym razie pożyczka bez opłat stanie się droga, a klient może wpaść w spiralę zadłużenia,
- zadbać o swoją historię kredytową – pożyczając, warto wyrazić zgodę na przetwarzanie danych w bazach gromadzących informacje o dłużnikach.
Mimo że pożyczka od ręki bez zaświadczeń to produkt dobrze znany i bezpieczny, warto wykazać się ostrożnością. Będąc przezornym, klient może jedynie zyskać – otrzyma pożyczkę, z której będzie zadowolony, a dodatkowo uniknie kłopotów z jej spłatą.